Łóżeczko dla dziecka jest bez wątpienia najważniejszym miejscem, gdzie maluch spędzać będzie większość czasu. Szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Aranżacje dziecięcych łóżeczek w magazynach dla matek, czy stronach internetowych producentów mebli, przyprawiają o zawrót głowy. W rzeczywistości jednak najważniejsze jest to, aby przestrzeń ta była przede wszystkim funkcjonalna dla rodzica i bezpieczna dla dziecka.
W jaki sposób wyposażyć łóżeczko dla niemowlaka?
Podstawowe wyposażenie łóżeczka dla niemowlaka
Mimo że media społecznościowe lansują modę na bogato wyposażone dziecięce łóżeczka, to prawda jest taka, że w tej kwestii warto zachować pewien umiar. Maluszek nie potrzebuje poduszek i pościeli, ani drobnych bibelotów, które tylko zaburzają prawidłową cyrkulację powietrza.
Poza wygodnym materacem, rożkiem lub śpiworek w łóżeczku dziecka nie powinno znajdować się nic więcej. Materac dla dziecka powinien wyróżniać się odpowiednią twardością (zapewniającą odpowiednie podparcie dla kręgosłupa) i przepuszczalnością powietrza. Co istotne, rekomenduje się, aby materac był hipoalergiczny.
Śpiworek lub rożek to doskonała alternatywa dla poduszki i pościeli. Niemowlę nie potrzebuje poduszki i powinno spać jedynie na twardej, płaskiej powierzchni. Spanie w rożku (noworodki i dzieci do 3 miesiąca życia) lub śpiworku pozwala na uniknięcie sytuacji, gdy maluch zarzuca sobie kocyk lub pościel na głowę.
Aby jednak przestrzeń ta była bezpieczna i funkcjonalna, szczególnie w łóżku ze szczebelkami, warto dokupić ochraniacz do łóżeczka i organizer. Ten pierwszy zapobiegnie przypadkowemu uderzaniu kończyn i głowy o szczebelki. Jest to szczególnie ważne w przypadku maluchów od ok. 10 miesiąca życia, kiedy stają się one bardziej mobilne i samodzielnie siadają, a także podejmują pierwsze próby wstawania. Ten drugi pozwoli na wygodne przechowywanie niezbędnych produktów higieny osobistej, w tym pieluch, chusteczek nawilżanych, szczoteczki do włosów, smoczka, czy też termometru.
Najmniej pożądanym elementem wyposażenia łóżeczka są zabawki. Raczej nie zaleca się, aby w przestrzeni, w której śpi maluch, znajdowały się pluszaki, klocki i inne gadżety. Rozwiązaniem tej sytuacji mogą być karuzele. Te, dostępne na rynku poza popularnymi kołysankami, mają opcję białego szumu, odgłosów natury, czy też szeptu. Dzięki temu dziecko zyskuje nie tylko zabawę, ale i ma szansę na wyciszenie przed snem.
Zadbaj o zdrowy sen maluszka
Pokój, w którym śpi dziecko, powinien być odpowiednio przewietrzony, a temperatura w nim panująca nie powinna przekraczać 19-20 stopni Celsjusza. Warto pamiętać także o tym, aby przed snem dziecko nie było narażone na ekspozycję światła niebieskiego. Zaburza to bowiem wydzielanie hormonu snu. Dobrze jest ograniczyć do minimum źródła jakiegokolwiek światła, a przede wszystkim żarówek o barwie zimnej.