Każdego dnia musimy komunikować się z innymi ludźmi- czy to w domu, w pracy czy podczas wykonywania jakichś codziennych obowiązków. Nie sprawia nam to żadnego problemu, przecież mamy do dyspozycji tyle sposobów i okazji do rozmowy- a przynajmniej tak nam się wydaje. Właśnie, czy na pewno tak jest? Czy może wzajemne dyskusje po prostu nam powszednieją?
Według ogólnie przyjętej definicji, rozmową nazywamy wymianę myśli między co najmniej dwoma osobami. Czasem warto te myśli poznać, jeśli chcemy odpowiednio się zrozumieć, nie tylko w relacjach z bliskimi nam osobami, ale również wszystkimi, z którymi spotykamy się na co dzień. Na pewno przyznamy, że poznanie sposobu myślenia drugiej osoby pomogłoby nam okazać więcej empatii, a co za tym idzie zmienić swoje własne spojrzenie i reakcje na pewne sprawy. Wniosek jest prosty- rozmowa może zdziałać cuda, jeśli tylko potrafimy dobrze ją prowadzić.
Wymiana myśli między członkami rodziny. Wydaje się to całkiem proste, bo są to przecież osoby, które widujemy najczęściej i okazji do dyskusji nam nie brakuje. Niestety, nie zawsze tak jest. W natłoku obowiązków łatwo jest zapomnieć o swoich bliskich. Nawet jeśli rodzinie udaje się wykonywać pewne czynności razem, przykładowo- jeść razem posiłek w ciągu dnia, to często zapominają o wzajemnym zainteresowaniu. Warto czasem poświęcić kilka chwil, by zapytać tych, których kochamy o ich sprawy, problemy, zdanie w pewnych kwestiach, nie zapominając też o zwykłych błahostkach. Relacje w rodzinie ulegną poprawie, jeśli będziemy rozmawiać na tematy ważne i mniej ważne, bo to zacieśni wzajemne więzi.
Wymiana myśli z przyjaciółmi. Brak czasu może spowodować, że spotkania ze znajomymi spadną na dalszy plan. Nie jest to dobry znak, bo zaniedbana przyjaźń może łatwo się rozpaść. Jeśli wymawiamy się falą zajęć, to może należy przypomnieć sobie, jakie wsparcie my sami otrzymywaliśmy od znajomych, gdy przeżywaliśmy trudne chwile. Czasem wystarczy zwykły telefon czy wiadomość, by pokazać, że o nich pamiętamy. Każdy ma mnóstwo obowiązków i stresu, ale mimo to warto dbać o swoje bratnie dusze, bo ich nikt nigdy nam nie zastąpi, a im mniej czasu sobie poświęcamy, tym bardziej słabnie obustronne zaufanie. Niestety, zdarza się, że nasze relacje z przyjacielem już zostały nadszarpnięte. Łatwo w takiej sytuacji się poddać. Do normy może doprowadzić szczera rozmowa o swoich uczuciach i ewentualnych krokach, które warto podjąć do odbudowy przyjacielskich stosunków.
Wymiana myśli z pracodawcą i pracownikami. Relacje z osobami z pracy nie zawsze są łatwe. Zdarzają się różnice zdań, które mogą doprowadzić do wzajemnej niechęci. Warto w takich sytuacjach dokładnie przemyśleć, dlaczego ktoś zachował się tak, a nie inaczej i czy nasza reakcja była odpowiednia. Niekiedy należy taktownie porozmawiać o swojej opinii i oczekiwaniach, a sytuacja może stać się bardziej klarowna.
Niezależnie od tego czy komunikujemy się z bliskimi czy z innymi osobami, zawsze powinniśmy brać pod uwagę uczucia drugiej strony. Rozmawiajmy, a poprawimy swoje relacje międzyludzkie!