Mąki bezglutenowe stanowią zamiennik mąki pszennej, który sprawdza się zwłaszcza w przypadku wszystkich osób, które zmagają się z nietolerancją glutenu. Dowiedz się, jakie wartości odżywcze zawierają oraz do czego można je wykorzystać w kuchni.
Mąki bezglutenowe – wartości odżywcze
Nie ulega wątpliwościom, że mąki bezglutenowe zawierają wiele cennych dla organizmu składników odżywczych. Ich rodzaj oraz właściwości są jednak uzależnione od rodzaju mąki, gdyż ich wybór jest całkiem spory. Na przykład, bezglutenowa mąka owsiana i mąka kukurydziana zawierają między innymi wiele antyoksydantów, które są odpowiedzialne za zwalczanie wolnych rodników oraz wykazują korzystny wpływ na układ nerwowy. Mąka kokosowa, mąka ryżowa oraz mąka gryczana, zawierają witaminy z grupy B, magnez i miedź, a także mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu bez obaw mogą spożywać ją diabetycy. Mąka z amarantusa, tak jak mąka z ciecierzycy, zawiera między innymi kwas foliowy, zaś lekkostrawna mąka jaglana kryje w sobie spore ilości witamin z grupy B, magnezu oraz żelaza.
Mąki bezglutenowe stanowią zamiennik mąki pszennej i mają szerokie zastosowanie, jeżeli chodzi o przygotowanie potraw i wypieków. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie bezglutenowe mąki nadadzą się do konkretnych dań, dlatego przed ich użyciem lepiej upewnić się, czy rodzaj, który posiadamy w kuchni, będzie odpowiedni do przygotowania tego, co akurat mamy w planach.
Do słodkich wypieków, naleśników, a także przygotowania makaronu, pierogów oraz pieczywa, doskonale nadają się mąka jaglana, owsiana oraz gryczana. Wyroby z nich zasmakują nie tylko osobom będącym na diecie bezglutenowej i jednocześnie będą bogate w większe ilości składników odżywczych, niż dania przygotowane na bazie mąki pszennej. Mąka kukurydziana umożliwi zrobienie pysznych, klasycznych tortilli oraz tak samo jak mąka z ciecierzycy, przyda się w kuchni do zagęszczania sosów. Mąka migdałowa może być spożywana na surowo, na przykład jako dodatek do jogurtu, jednak świetnie sprawdzi się przede wszystkim do przygotowania naleśników i placków, a także wypieku ciast, muffinek i ciasteczek, którym nada przyjemnego, migdałowego aromatu.
Mąki bezglutenowej można używać na różne sposoby, niezależnie od tego, czy jest się uczulonym na gluten, czy też nie. W zależności od rodzaju, można używać ich jak widać zarówno do wypieku chleba, przygotowania deserów jak i różnorodnych dań, które w przeciwieństwie do tych, które przygotowane zostały przy użyciu mąki pszennej, przyniosą więcej korzyści naszym organizmom, ze względu na duże ilości wartości odżywczych. Dodatkowym atutem jest ich wyjątkowy smak, który często nadaje potrawie wyjątkowego akcentu.