Mówi się, że to ludzie tworzą ten świat. Ważne więc, aby nasze relacje z otoczeniem były możliwie jak najlepsze.
Ma to niewątpliwie duże znaczenie w życiu prywatnym oraz zawodowym. Skoro tutaj jesteś, na pewno interesuje Cię fakt, jak utrzymać dobre relacje z otoczeniem. Oto 5 prostych wskazówek, które możesz zacząć stosować już dziś, poprawiając tym samym jakość swojego życia!
1: KOMUNIKACJA: Każdy z nas jest nieco inny. Czy choleryk może dogadać się z flegmatykiem ? Czy bujający w obłokach marzyciel, znajdzie nić porozumienia z twardo stąpającym po ziemi przedsiębiorcą? Co w sytuacji, kiedy to dwóch choleryków, skoczy sobie do gardeł ?
Spokojnie…. Grunt, to znaleźć wspólny język. zacznijmy od tego, że każdy z nas, chce być przede wszystkim wysłuchanym. Na pewno spotkałeś się w swoim życiu choć raz z osobą, która najzwyczajniej w świecie nie można przestać mówić, a w momencie, gdy Ty się wypowiadasz, kiwa tylko głową, czekając na moment kiedy może się wypowiedzieć i znów zalać Cię falą słowotoku, nie bacząc na to, czy jest to dla Ciebie interesujące. Czujesz, że to, co mówisz w ogóle nie trafia do rozmówcy, a słucha Cię on jedynie z grzeczności, czekając na swoją kolej. Przyznasz, że nie jest to przyjemne prawda? Dlatego też, pamiętaj o tym, by nauczyć się aktywnego słuchania. Zadawaj dodatkowe pytania, odnosząc się do tego, co usłyszałeś podczas rozmowy. Utwierdzi to twego rozmówcę w przekonaniu, że słuchasz go z uwagą, okazując mu przy tym zainteresowanie oraz szacunek. Stań się uważnym cierpliwym słuchaczem, a Twoi rozmówcy Cię pokochają.
2:Asertywność i poczucie humoru:
Chcesz mieć racje czy relacje ? Zadaj sobie to pytanie, zanim za wszelką cenę, będziesz chciał udowodnić swemu rozmówcy, że nie ma racji. Nawet jeśli jesteś pewny, że to, co mówi Ci druga osoba, delikatnie mówiąc mija się z prawdą, uszanuj ten punkt widzenia, subtelnie sugerując, że nie każdy musi mieć taką samą opinię na dany temat. Nie chodzi tutaj o to, by być skrajnie uległym i przytakiwać na wszystko, co usłyszysz. Chodzi o wzajemny szacunek, usilne udowadnianie drugiej stronie jej niekompetencji, na pewno nie przysporzy Ci przyjaciół. Podczas rozmów z innymi warto również, zachować pozytywne podejście i spokój ducha. Urozmaicaj rozmowę co jakiś czas zgrabnym żartem. Praktyka ta, sprawi, iż najzwyczajniej w świecie poprawisz innym nastrój, a któż nie chciałby przebywać w otoczeniu osoby, przy której czuje się dobrze ?
3: Podtrzymywanie kontaktu, wspólne spędzanie czasu.
Jak wiadomo w natłoku codziennych obowiązków, ciężko jest znaleźć wolną chwilę. Wracasz do domu zmęczony/a z pracy i masz ochotę tylko na gorący prysznic oraz cieplutkie łóżko?
W sobotę masz obiad u cioci a w niedzielę, masz ochotę na chwilę relaksu w samotności?
odkładana od miesięcy rozmowa przecież może poczekać… Cóż, niestety w ten sposób bezpowrotnie urywa się nam wiele relacji. Nie warto czekać, aż to druga osoba odezwie się pierwsza, tłumaczenie się zaś brakiem czasu, to zazwyczaj niestety tylko szukanie sobie kolejnej wymówki. Podczas przerwy w pracy, możesz możesz wysłać po prostu jedną wiadomość, życząc komuś „miłego dnia!” od tak bez okazji! W jednej chwili, przypomnisz o sobie i poprawisz drugiemu człowiekowi dzień. Zamiast składać jednozdaniowe życzenia na facebooku, wyślij komuś urodzinową kartkę. Zamiast przeglądać przez 2 godziny youtuba czy śmieszne obrazki, możesz wyjść na kawę z dawno niewidzianym znajomym- pośmiejecie się razem. Pamiętaj, od szczegółu do ogółu! To właśnie te małe akcje, budują wielkie reakcje, przypomnij o sobie innym, poprawiając im tym samym dzień właśnie teraz!
4: Staraj się wnosić coś dobrego do życia innych
Wyjazd integracyjny polepsza atmosferę
„kto z kim przystaje, takim się staje”- cóż, jest w tym wiele prawdy, wg Tonyego Robbinsa to właśnie 5 osób z Twojego najbliższego otoczenia, wpływa na to, jaką osobą jesteś, może zamiast zalewać innych falą negatywizmu, warto zrobić coś, co choć w małym stopniu może poprawić takiej osobie życie ? Czasem jedna mała rada, słowo otuchy czy konstruktywna krytyka, może zdziałać cuda, pamiętaj, nic Cię to nie kosztuje, a wdzięczność drugiej osoby, może okazać się bezcenna 🙂 Któż nie chciał by, mieć w swoim życiu wartościowej osoby, na którą zawsze można liczyć?
Warto wnosić iskierkę dobra w życie innych. Dzięki temu nawet nasze własne samopoczucie się poprawi. Na co więc czekasz? Do dzieła!