Przeciętnej osobie trudno jest powiedzieć, jak powinien wyglądać i funkcjonować dobry dom spokojnej starości. Jeżeli nigdy wcześniej nie byliśmy w takim miejscu, a tym bardziej nie korzystaliśmy z jego usług, to normalne, że nie do końca jasne jest dla nas chociażby to, na co powinniśmy zwrócić w nim uwagę.
Jaki powinien być dobry dom spokojnej starości?
Ten krótki i prosty poradnik we wszystkim nam jednak pomoże. Dowiemy się, jak ocenić każdy dom spokojnej starości, by potem móc zweryfikować jego profesjonalizm bądź wiarygodność.
Dążmy po prostu do tego, by osobie, którą oddamy do takiego ośrodka, było w nim jak najlepiej. Sami możemy postawić się na jej miejscu. Jeżeli mamy w sobie chociażby krztę empatii, będziemy w stanie na podstawie własnych przekonań oceniać poszczególne elementy każdego domu opieki. Najpierw możemy sprawdzić np. wyżywienie. Seniorzy niestety mają to do siebie, że zazwyczaj cierpią na brak apetytu, więc jednym z ich poważniejszych problemów zdrowotnych staje się często niedożywienie. Dom opieki dla osób starszych powinien temu zapobiegać. Oczywiście nikt nie jest w stanie zmusić seniora do zjedzenia całego obiadu, ale na pewno chętniej sięgnie on po ładnie ułożony i kolorowy posiłek, aniżeli po byle jak rzucone mięso z małymi kawałkami ziemniaków. Postaraj się zatem sprawdzić jakość serwowanych dań. Zwróć również uwagę na to, czy w kuchni, w której przygotowuje się posiłki, panują higieniczne warunki.
Ważnym elementem dla każdego seniora jest też wielotorowy rozwój, więc przyda się dobra edukacja. Artykuł w tym temacie – Jak nauczyć starszą osobę obsługi komputera?.
Dobry dom spokojnej starości – jak taki znaleźć?
Nawet tak niemiło kojarzący się dom spokojnej starości potrafi stać się cudownym miejscem dla seniorów, w którym zaczynają oni na nowo odżywać. Ważne jest jednak to, by nie pozostawiać ich samym sobie. Dobry dom opieki powinien zadbać o to, by dni jego podopiecznych były zawsze wypełnione rozmaitymi aktywnościami. Codziennie osoby starsze powinny mieć możliwość wzięcia udziału w zajęciach sportowych. Aktywność fizyczna jest dla nich w pewnym stopniu formą terapii, gdyż wpływa nie tylko na ciało, ale też i na duszę.
W niejednym domu spokojnej starości organizuje się też klasyczne terapie, z których można skorzystać w momencie, gdy tylko poczuje się taką potrzebę. Ogólnie rzecz biorąc każda osoba starsza musi częściowo sama decydować o tym, co właściwie chce robić.