Narcyzi to bardzo specyficzne osoby, które nie tylko są trudne do zrozumienia, ale do tego bardzo ciężko jest z nim żyć. To tyczy się nie tylko ich partnerów, ale również ich przyjaciół, którzy również tkwią z nimi często w toksycznej relacji, dając masę czasu i energii od siebie, a nie dostając nawet ułamka tego w zamian. Przyjaźń z narcyzem jest męcząca i niestety bardzo wyniszczająca, a czasami wręcz uzależniająca.
Narcyzowi na Tobie nie zależy
I najpewniej nigdy nie zacznie zależeć w sposób, w który jednemu człowiekowi może zależeć na drugim. Jeśli narcyz się o Ciebie troszczy, to najpewniej jesteś mu do czegoś potrzebny, a on nie tyle, ile opiekuje się Tobą, co przygotowuje sobie Ciebie pod swoje plany. Kluczem do zrozumienia tego, co robi narcyz, jest uświadomienie sobie, że niczego nie robi w innym celu, niż dla siebie. Każda rozmowa przeprowadzona z Tobą albo będzie go nudzić, ale będzie służyła na jego korzyść. Zwróć uwagę na to, o czym najczęściej rozmawiacie i kto jest głównym tematem waszych rozmów. Jeśli on, to najpewniej zupełnie nie obchodzi go to, co Ty masz do powiedzenia.
Narcyz może nas lubić
Ważne jest też, aby zrozumieć, że narcyzi to nie psychopaci, chociaż każdy psychopata cechuje się narcyzmem. Narcyzi mogą nas lubić, na swój dziwny sposób. Jeśli jesteśmy mu potrzebni, będzie żywił do nas sympatię i będzie w stanie nam ją okazać. Narcyzi to nie z gruntu nieprzyjemne osoby, które całe dnie spędzają na wpatrywaniu się w lustro i ocenianiu swoich muskułów, ale normalni ludzie, którzy stanowią całkiem spory odsetek społeczeństwa. Oczywiście przyjaźń z narcyzem będzie opierała się głównie o to, jak on chce, aby ta relacja wyglądała, ale nie oznacza to, że od razu będzie nieprzyjemna i niesamowicie wyniszczająca.
Więcej artykułów dotyczących zdrowia, psychiki i relacji międzyludzkich znajdziesz w serwisie wieszwiecej.pl.
Możesz nie wiedzieć, że przyjaźnisz się z narcyzem
Większość osób o narcystycznym usposobieniu nie jest sama świadoma tego, że jest narcyzem. Ciężko jest to sobie samemu uświadomić, zwłaszcza że narcyz nigdy nie ma sobie niczego do zarzucenia, a bycie nim kojarzone jest raczej negatywnie. Skoro on sam nie wie, jaki tak naprawdę jest, to Ty sama wcale nie musisz zacząć tego zauważać.
Przeważnie, kiedy dochodzimy do wniosku, że przyjaźnimy się z narcyzem, dochodzi do jakiegoś bardzo dziwnego zdarzenia, które dla naszej przyjaźni jest niecodzienne albo odkrywamy to po przeczytaniu książki na temat narcystycznej osobowości. Możesz więc w ogóle nie zauważyć, że twój przyjaciel jest narcyzem.